Boya Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Boya Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
  • 29.09.2022
İç cephe boyası satın alırken, canlı bir boya mı istiyorsunuz, mat bir boya mı istiyorsunuz, silinebilir bir boya mı istiyorsunuz yoksa duvardaki kiri kapatması yeterli mi?

Öncelikle, iç cephe boyası nasıl seçilir? sorusuna hızlı bir cevap verelim ardından detaylara geçelim. İç cephe boyası alırken; duvarı silmeyecekseniz plastik boya; silecekseniz su bazlı silinebilir veya sentetik boya satın almalısınız. Su bazlı silinebilir boyalar, genellikle ipek mat ve yarı mat olarak üretilir.

Duvarın kirini kapatmak içinse, iyi bir plastik boya yeterli olacaktır. Plastik boyalar silinmez fakat daha iyi kapatırlar. Fakat, plastik boyaların neredeyse her firmada 1. ve 2. kalite olarak üretildiğini hatırlatalım. Ayrıca, plastik boyalar silinebilir su bazlı boyalardan ve sentetik boyalardan daha ucuzdur.

Boya Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Tamamen zevkinize göre, evinizin ışığına veya mobilyalara göre seçim yapın. Boya alırken, duvardaki eski rengi kapatmayı düşünmeyin. Her renk kapatılabilir. Açık ve orta tonlar iki kat boya ile kapanabilir. Koyu tonları ise, 1 kat astar uyguladıktan sonra kapatabilirsiniz.
  • Markalara takılmayın. Ülkemizde Dyo, Polisan, Filli Boya, Permolit, Jotun, Bi Boya v.b. birçok boya üreticisi var. (Örnekleri çoğaltmamız mümkün.) Bu firmalar, oldukça kaliteli boyalar üretiyorlar ve yurt dışına da ihracat yapıyorlar. Dikkat etmeniz gereken nokta şu; iyi bir boya mı istiyorsunuz, yoksa ekonomik mi? Çünkü, birçok marka hem ekonomik, hem de üst kalitede boya üretiyor. Eğer daha önce bir markanın boyasından memnun kalmadıysanız, yeterince üst kaliteli boyasını satın almamış olabilirsiniz.
  • Mat boya mı istiyorsunuz, canlı bir boya mı? Mat boyalar ışığı yansıtmazlar ve duvardaki bozuklukları ve eğrilikleri göstermezler. Mat boyalar acemi boyacılar için en uygun boyalardır. Dekoratif boyalar olarak bilinirler. Fakat en çok tercih edilen boyalar; yarı mat ve ipek mat boyalardır. Bu boyalar, canlı görünmesinin yanı sıra kaygan, pürüzsüz ve silinme özelliği yüksektir.
  • Sadece ekonomik olsun istiyorsanız, plastik boyalar size uygun olabilir. En ucuz duvar boyaları, plastik boyalardır. Fakat 20 kg. ekonomik bir plastik boya, sadece salonu belki bir de odayı boyayabilir. İyi bir plastik boya ise 3+1 100 metrekare evi çift kat boyayabilir. Aynı durum su bazlı silinebilir boyalar için geçerli olsa da plastik boyalar daha ucuzdur.
  • İyi bir boya mı arıyorsunuz, hatta en iyisi? En iyi boyayı istiyorsanız, büyük ihtimalle saten alçı çekilmiş, çok düzgün duvarlarınız vardır. O halde, su bazlı ipek mat veya yarı mat boyaları satın alabilirsiniz. Su bazlı boyalar koku yapmazlar. Ayrıca, antibakteriyel olanları ve iyi silinebilir olmasını da bekliyorsanız size bazı markaların iyi boyalarından örnekler verelim: Polisan Elegans, Permolit Permomax, Marshall Sil-Pak, Dyo Nano v.b. Örnekleri arttırmak mümkün.