Alçı Kartonpiyer Ve Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler
Alçı Kartonpiyer Ve Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler
  • 29.09.2022
Tavanların dekorasyonunda kullanılan farklı modellerde ve uygulamalarda alçı satın alma ustamgeliyorda önemli bir yere sahiptir.

Kartonpiyer Bakımı ve Özellikleri

Kartonpiyer bakımı, oldukça kolaydır. Suyla temizlenebilir. Üzerinde kir barındırmaz. Su biriktirmez, şişme, kabarma göstermez. Kesinlikle yanma göstermez. Hafif olması nedeni ile deprem gibi durumlarda zarar vermez. Su bazlı olduğu için sulu boyalar ile boyanabilir. Yapılara ek olarak yük getirmez. Çevreye zarar vermez. Dilediğiniz boyutu kullanabilirsiniz. Oldukça uzun ömürlüdür. Isınma ile zarar görmez ve yoğuşma göstermez. Tüm alanlarda kullanılabilir. Alçı tavan işleri ustaları tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Oldukça estetik bir görünüm sağlar. Ekonomik olması nedeni ile sıklıkla tercih edilir.  

Kartonpiyer Satın Alırken  

Kartonpiyer işlemi için öncelikli olan kartonpiyeri yapan ustadır. Alçı döşeme işlemini ustaların yapması en uygundur. Usta seçiminden sonra alçının desenine karar verirken abartılı deseler olmamasına özen gösterin. Kullanılan alana en uygun desenleri içermelidir. Kartonpiyer kataloğu dikkatlice incelenmelidir. Kartonpiyer seçiminde ustadan yardım alabilirsiniz. Birçok desen olduğu için alçı kartonpiyer modelleri kataloglarını ustalar ile beraber incelemelisiniz.  Kartonpiyerin uygulanmasındaki zorluklar göz önünde bulundurulmalıdır. Sizler için seçtiğiniz kartonpiyerin temizliği kolay olmalıdır. Gösterişli bir tavan dekorasyonu için bu iki özellik kesinlikle mevcut olmalıdır.  

Alan Boyutuna Göre Kartonpiyer Seçimi  

Dar alanların daha çok dar gözükmesine neden olabilecek kartonpiyerler seçilmemelidir. Alanın özelliğine göre uygun kartonpiyerler seçilmelidir. Eğer alan geniş ise daha gösterişli kartonpiyerler seçilebilir. Alan dar ise kartonpiyer yapılmaması daha uygun olacaktır. Gereken ışığın tam alınması için bu durumlara dikkat edilmelidir.

Suya Dayanıklı Kartonpiyerler  

Eğer evinizin her yerine yaptıracak iseniz her alan uygun olanı seçmelisiniz. Kartonpiyerleri banyo, tuvalet ve mutfak gibi alanlarda kullanacak iseniz suya dayanıklı olanını seçmelisiniz. Bu nedenle kartonpiyer satın almadan önce kartonpiyerlerin özelliklerine dikkat etmelisiniz. Uzun süre sağlamlılığını koruyan bu kartonpiyerler daha avantajlı olacaktır. Özellikle tavanlar için suya dayanıklı olan kartonpiyerler daha çok tercih edilmelidir. Bu kartonpiyer alçı özellikleri dikkate alınmadan kartonpiyer satın alınmamalıdır.